Co psychoterapeuta o lekach wiedzieć powinien
Co psychoterapeuta o lekach wiedzieć powinien
Omówione zostaną podstawowe grupy leków: przeciwdepresyjne, uspokajające, nasenne, stabilizujące nastrój i przeciwpsychotyczne, a także leki stosowane w ADHD, uzależnieniach.
Zostanie przedstawiony mechanizm działania leków, schematy stosowania w różnych zaburzeniach psychicznych oraz typowe reakcje pacjentów na leki. Omówione zostaną działania niepożądane, na które mogą uskarżać się pacjenci i metody radzenia sobie z nimi.
Szczególna uwaga będzie poświęcona lekom mającym potencjał uzależniający.
Wspomniane zostaną inne biologiczne metody leczenia np. EW (elektrowstrząsy), oraz temat leczenia kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Mile widziane będą pytania uczestników i dyskusja nad problemami pojawiającymi się w praktyce klinicznej.
Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Prowadzenie
Agnieszka Popielarczyk, lekarz specjalista psychiatra, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny). Od 2002 r. jest wykładowcą na Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym SWPS. Pracowała jako lekarz i wykładowca w II Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a następnie jako specjalista psychiatra w Oddziale Leczenia Nerwic Szpitala Specjalistycznego MSW w Otwocku. Obecnie pracuje w Niepublicznym ZOZ, także w Zespole Leczenia Środowiskowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
W praktyce lekarskiej zajmuje się diagnostyką i leczeniem osób dorosłych z zaburzeniami afektywnymi, lękowymi i psychotycznymi z wykorzystaniem metod farmakologicznych i psychoterapii.